مسابقه فیلتر روغن

مسابقه فیلتر روغن

سوال : چه موقع باید فیلتر روغن تعویض شود؟

این مسابقات با هدف بالابردن سطح دانش و احترام متقابل نسبت به سوالات شما مشتریان عزیز می باشد. شما میتوانید پاسخ های خود را از طریق فرم زیر ارسال و در قرعه کشی شرکت نمایید.

تاریخ شروع ۱۷ تیرماه ۱۳۹۲ و مسابقه در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ به پایان خواهد رسد و به ۵ نفر به قید قرعه از طرف مدیریت عاملیت ۵۰۱ هیوندا – پاکروان جایزه اهدا خواهد شد. همچنین نتایج مسابقه و جواب سوال در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ به مناسبت عید سعید فطر اعلام خواهد شد.


شرح مختصر مسابقه فیلتر روغن

پرسشی که در بسیاری از وقت ها از طرف مصرف کنندگان روغن موتور مطرح می شود این است که چه زمانی باید فیلتر روغن موتور را تعویض کرد؟

روغن موتور دارای ترکیبات پاک کننده است که وظیفه تمیز نگهداشتن بدنه سیلندر و پیستون از دوده حاصل از احتراق و لجن های تشکیل شده از اکسیداسیون روغن را دارد ولی به دلیل کم بودن حجم روغن در موتور این امر برای مدت طولانی امکان پذیر نبوده و پس از مدت کوتاهی روغن از آلودگی ها اشباع شده و توانایی نگهداشتن آلودگی ها را در خود ندارد و وظیفه خود را به درستی انجام نخواهد داد. از اینرو برای افزایش عمر روغن موتور و تامین فاصله زمانی تعویض طولانی در سیستم روانکاری خودرو از فیلتر روغن استفاده می کنند.

عملکرد فیلتر روغندر هر سیستم روانکاری (جه موتور و چه صنعتی) فیلتری برای رفع آلودگی ها از روغن در نظر گرفته می شود، که می تواند انواع مختلفی داشته باشند. بطور کلی فیلتر هایی که در خودرو استفاده می شوند از گروهی هستند که پس از پایان دوره مصرف قابل احیا شدن و برگشت به چرخه کار نیستند از اینرو این نوع فیلترها را تعویض می کنند.

در زمان کارکرد خودرو روغن بطور مداوم آلودگی ها را همراه خود از موتور خارج کرده و در فیلتر جا می گذارد این فرایند بطور مداوم در موتور تکرار می شود و به مرور زمان فیلتر نیز از این آلودگی ها اشباع می شود و دیگر مانند زمان ابتدای کارکرد خود نمی تواند وظیفه خود را انجام دهد.

هدف اصلی از تعویض روغن در خودرو این است که روغن آلوده و ناکارآمد را که دیگر توانایی تامین نیاز موتور ندارد، از آن خارج کرده و با یک روغن نو و تمیز جایگزین نماییم. حال اگر فیلتر روغن را تعویض نکنیم روغن نو با آلودگی های موجود در فیلتر کهنه آلوده شده و از همان ابتدا، توانایی روغن نو کاهش پیدا می کند. همچنین باتوجه به اینکه فیلتر کهنه دیگر توانایی جذب الودگی ها را ندارد از همان ابتدای کار روغن تازه تعویض شده، شروع به آلودگی و تخریب می کند. بنابراین و با توجه به مطالب گفته شده توصیه می شود در هر نوبت تعویض روغن، فلیتر روغن را نیز تعویض نمود.